Do letniego obuwia z pewnością zalicza się espadryle. Stanowią one pewnego rodzaju kompromis pomiędzy krytym, a odkrytym obuwiem. Od kilku sezonów cieszą się popularnością i coraz częściej wybierane są przez Panów.

Espadryle to lekkie buty, gdzie podeszwa wykonana jest z jutowatej plecionki, z hiacynta wodnego lub innych naturalnych traw. Natomiast górna część wykonana jest z płótna bawełnianego lub lnianego. Obecnie wykorzystuje się również cienką skórę naturalną. Aby nadać trwałość, podeszwę podkleja się w całości lub miejscowo. Klasyczne espadryle są obuwiem wsuwanym, nie posiadają sznurówek. Pierwowzór espadryli powstał ponad 4000 lat temu. Można go oglądać w muzeum archeologicznym w hiszpańskiej Granadzie. Model ten sporo różni się od współczesnej wersji, jednak cechy charakterystyczne są widoczne. Początkowo espadryle były obuwiem codziennym, noszone przez prostych ludzi. Do świata mody trafiły podczas paryskich targów mody, które odbyły się 1960 roku. Projektant Yves Saint Laurent zainteresował się produktami firmy Castaner i zaproponował marce współprace. Stworzył damskie espadryle na koturnie, które podbiły świat mody. Wraz z upływem czasu, espadryle coraz częściej pojawiały się w kolekcjach znanych domów mody np. Hermes, Louis Vuitton. Co ciekawe, męskie espadryle można zobaczyć na historycznych ilustracjach przedstawiających modę z lat 20-30 ubiegłego wieku.

Espadryle świetnie się sprawdzą u Panów, którzy szukają czegoś przewiewnego, ale i zakrywającego stopy. Stanowią idealne uzupełnienie letnich stylizacji. Mnogość wzorów i kolorów sprawia, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie i dopasuje do konkretnego stylu. Dobrze komponują się z szortami, spodniami lnianymi, a także chinosami czy jeansami. Można je także nosić w zestawach z lnianymi garniturami. Pamiętajcie, że nosi się je na gołą stopę!

espadryle 1