Fedora to niewątpliwie najbardziej popularny i kultowy typ kapelusza. Zazwyczaj wykonany z filcu, ale może być również skórzany. Jego początki datuje się na XX wiek. Zaś do kultury popularnej wprowadziły go gwiazdy kina, w tym słynny Bogart w „Casablance”. Nosił go również Harrison Ford jako Indiana Jones. Ten rodzaj kapelusza mogliśmy także zobaczyć u Michaela Jacksona podczas koncertów.

Swoją nazwę zawdzięcza XIX-wiecznej sztuce Victoriena Sardou, w której główna bohaterka nosiła podobny model. Cechami charakterystycznymi tego fasony jest fałdka na główce z wyciągniętymi bokami i nieusztywnione rondo. Dzięki temu, można nadać mu kształt – podwinąć do góry lub opuścić na oczy. Natomiast tylna część ronda jest często zadarta lekko do góry. Dekoracyjnym elementem jest wstążka ze spłaszczoną kokardką. Fedory pojawiają się w wielu interpretacjach związanych z szerokością ronda, wysokością główki, długością i głębokością „nacięcia” pośrodku, a także koloru czy wielkości wstążki. Kapelusz fedora świetnie pasuje do formalnych jak i nieformalnych zestawów (ze względu na miękkość). Idealnie komponuje się z dziennymi garniturami i długimi płaszczami. To typ, który nosi się przede wszystkim jesienią i zima. Nie tylko stanowi element uzupełniający stylizację, ale chroni przed wiatrem i zimnem.