W sezonie letnim uzupełnieniem naszego stroju są okulary. Stanowią nie tylko dodatek, pełnią funkcję praktyczną – chronią nasze oczy przed promieniami słonecznymi. Jakie okulary należy wybrać? Na co zwrócić szczególną uwagę? Dziś postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Po pierwsze, kupując okulary przeciwsłoneczne pamiętajmy, że najważniejsza jest ochrona naszych oczu przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, a dopiero później ich kształt i wygląd. Okulary mają zabezpieczać nasz wzrok przed nadmiernym i szkodliwym działaniem promieni UVA i UVB. Powinny być zaopatrzone w filtr 400, który skutecznie je ochroni. Dobre szkła to inwestycja przede wszystkim w nasze zdrowie, dlatego nie oszczędzajmy. Przed zakupem należy zwrócić szczególną uwagę na soczewki i filtry UV. Każdy model posiada informację na temat filtrów.  A jaki materiał? Okulary są produkowane z plastiku, szkła czy poliwęglanu. Szkło jest droższe, ale jest wytrzymałe i mniej podatne na zarysowania. Natomiast plastikowe soczewki są lekkie. Szkła muszą posiadać właściwości polaryzujące, przez co do oka dociera tylko światło pochodzące bezpośrednio ze źródła. Warto również wybrać duże oprawki całkowicie zasłaniają oko i światło słoneczne nie dociera do jego wnętrza.

Oprócz funkcji praktycznej,  okulary stanowią dziś jeden z najważniejszych dodatków garderoby. Różnorodność w fasonach, a nawet kolorach pozwala na stworzenie wielu ciekawych zestawów. Popularnością nadal cieszą się awiatory, projektowane na wzór lotniczych gogli.

aviatorki

Z mody także nie wyszły modne w latach 60. lenonki, nazwanych na cześć słynnego Johna Lennona, który spopularyzował model wśród fanów na całym świecie.

lenonki

Kocie oczy, spopularyzowane przez Jacqueline Kennedy również cieszą się popularnością.

kocie oczy

Zaletą okularów jest uniwersalność. Pasują do każdego typu stylizacji, zarówno do sportowych jak i eleganckich. Obecnie projektanci puszczają wodze fantazji przy projektowaniu okularów: wydłużają szkła w pionie, dodają fantazyjne aplikacje i zdobienia.