Z poprzednich lekcji stylu wiecie, że wybierając koszulę, bardzo ważny jest wybór odpowiedniego rozmiaru oraz kołnierzyka. Kolejny element to mankiety.

Prawidłowa widoczność mankietu koszuli

Przy wyborze koszuli, ogromne znaczenie ma długość rękawa koszuli oraz mankiety. Przyjmuje się, że rękaw koszuli powinien sięgać minimalnie za nadgarstek, wystawać ok 1-2 cm spod marynarki. Natomiast szerokość mankietów powinna być taka, abyście mogli pomiędzy mankiet, a dłoń spokojnie włożyć jeden palec (wskazujący).

źródło: realmenrealstyle.com

Jaki rodzaj mankietów?

Wyróżniamy następujące rodzaje mankietów:

Na guziki

To zdecydowanie mniej formalna wersja. Zakłada się je raczej na co dzień. Unikaj noszenia ich na boficjalne, wieczorowe uroczystości. Idealny na spotkania biznesowe, egzaminy, czy do codziennego użytku itp. Mankiet może być wykończony na prosto, półokrągło, bądź ścięty i mieć jeden, dwa lub trzy guziki.

Na spinkę

Jak sama nazwa wskazuje, zapinane są na spinki. Są formalne, a obowiązkowym dodatkiem jest krawat lub mucha. Najczęściej występuje w wersji podwójnej, w której wywijana jest dodatkowa warstwa materiału, tzw. mankiet francuski.  stopień wyżej w drabinie formalności znajduje się mankiet zapinany na spinkę – pojedynczy, który nadaje się jedynie do fraka. Dostępny podczas szycia na miarę, w sklepach go praktycznie nie dostaniecie.