Odpowiedni rozmiar koszuli to nie wszystko. Należy zwrócić uwagę jeszcze na detale m.in. kołnierzyk. Jak odpowiednio go dobrać i jaki rodzaj wybrać? Kształt kołnierza dobiera się do kształtu twarzy, długości szyi, a także formalności ubioru.

Jaki rozmiar kołnierzyka?

Oprócz rozmiaru koszuli, ważny jest wybór odpowiedniego rodzaju kołnierzyka. Ma on przylegać do szyi tak, aby można było swobodnie włożyć palec między szyję, a koszulę. Jednak nie może zbyt mocno odstawać. Rozmiar kołnierzyka określa się, mierząc obwód szyi – mierzy się go w centymetrach i powiększa o szerokość dwóch palców.

źródło: realmenrealstyle.com

Który kołnierzyk wybrać?

Tak jak wspomniałyśmy, wybór kołnierza zależy od kilku czynników. Ze stójką sprawdzi się u Panów o długiej i smukłej szyi. Prosty kołnierzyk to dobre rozwiązanie dla mężczyzn, którzy mają okrągłą lub nieco kwadratową twarz. Przy smukłej , warto wybrać modele, które mają szeroko rozstawiony kołnierz.

 

W kwestii formalności wyróżniamy:

-Kołnierzyk prosty – zwany również kent to najbardziej popularny typ kołnierzyka w koszulach. Jest uniwersalny i nadaje się na każdą okazję.

-Kołnierz włoski – pasuje na  na bardzo formalne okazje. Szeroko rozstawione końce pozostawiają sporo miejsca, aby wyeksponować krawat.

-Kołnierzyk buttondown – to najmniej oficjalny kołnierzyk, który śmiało można nosić na co dzień.

-kołnierzyk łamany –  elegancki kołnierzyk ze stójką o najwyższym stopniu formalności. Koszula z takim kołnierzykiem występuje wyłącznie w kolorze białym, podczas spotkań o charakterze White Tie i Black Tie. Do kołnierzyka łamanego zakłada się muszkę.

-Stójka – to kołnierzyk bez wyłogów. Do tego modelu nie zakłada się krawata. Sprawdzi się w codziennym stroju do pracy, a także na co dzień.