Obuwie stanowią ważną część garderoby. Nie tylko pełnią funkcję praktyczną, ale i estetyczną. Nalepy je dobierać odpowiednio do stroju. Istnieje kilka modeli, które każdy mężczyzna powinien mieć w swojej szafie.

1.Chelsea

Ponadczasowe i eleganckie chelsea boots to buty, których nie może zabraknąć w chłodniejsze, jesienne i zimowe dni. Sprawdzą się idealnie u osób ceniących sobie wygodę użytkowania, przy jednocześnie dużej możliwości dopasowania obuwia do całości wizerunku.

2.Penny loafers

Penny Loafers to model loafersów, który charakteryzuje się brakiem frędzli i posiadaniem paska w górnej części buta.Ten model obuwia to idealna propozycja na lato. Są niezwykle stylowe i uniwersalne. Sprawdzą się w w wersji casualowej, smart casual oraz z garniturem, o ile nie jest to garnitur typowo biznesowy. Można postawić na lniany. Przy wyborze loafersów należy pamiętać, aby nie nosić ich na gołą stopę – to niehigieniczne i niekomfortowe. Warto postawić a tzw. „niewidzialną” skarpetę”, która nie ma zabudowania od nasady palców w górę, zaś pięta zwykle ładnie chowa się pod cholewką buta.

3.Dobule monk

Dobule monk, zwane monkami, krojem przypominają dermy. Są bardziej formalne i dodatkowo mają klamrę, która jest charakterystyczna dla tego modelu. Zamknięcie klamry może być kwadratowe, okrągłe, z gładką czy też chromowaną powierzchnią. Występuje w kolorze złotym i srebrnym. Choć tradycyjne monki miały tylko jeden pasek, dziś znajdziecie modele nawet z czterema paskami. Monki śmiało można nosić z garniturami, ale również w stylu nieformalnym np. z jeansami oraz marynarką.

4.Derby

Derby, zwane angielkami, to uniwersalny model obuwia, który powinien znaleźć się w szafie każdego mężczyzny. Charakteryzują się tym, że przyszwa nie łączy się z językiem oraz ażurowaniem. Obłożyna, część buta związywana sznurówką z przodu się otwiera, a z tyłu wiedzie ku pięcie, przy której łączy się z podeszwą. Derby świetnie komponują się w stylu casualowym. Można je łączyć z parkami, jeansami, skórzanymi kurtkami.

5.Chukka boots

Chukka boots to model za kostkę, który sprawdzi się jesienią oraz wczesną wiosną. Są lekkie, wykonane najczęściej ze skóry zamszowej lub nubukowej. Ich cechą charakterystyczną jest ładna linia, pozbawiona zbędnych przeszyć. Najlepiej wyglądają mając cienką podeszwę.

6.Wingtip (brogue)

Brogues to uniwersalne smart-casulowe buty, które koniecznie należy mieć w swojej szafie. But ten posiada ozdobne ażurowania wzdłuż krawędzi fragmentów skóry składających się na cholewkę. Brogsy sprawdzą się zarówno w zestawach z  garniturem dziennym, jak zestawach półformalnych.

7.Oxfordy

Oxfrody to must have w szafie każdego dżentelmena. charakteryzują się czystą i smukłą linią. Możemy je rozpoznać po zamkniętej przyszwie, dwie boczne części z dziurkami na sznurowadła są wszyte pod spód przyszwy.Są idealne do formalnej stylizacji. Ponadto sprawdza się również w smart casualowym outficie.

8.Split toe blucher

Split toe blucher to buty, którego przyszwę wykonano z jednego kawałka skóry, posiada charakterystyczne sznurowadła. Są dość podobne do butów typu Oxford.