Zobaczyłaś na teście ciążowym dwie kreski? Gratulacje! Jesteś w ciąży. Pewnie od razu zadajesz sobie pytanie „co muszę zrobić, gdy dowiem się, że jestem w ciąży?”. Nie denerwuj się. Podpowiemy.

Co muszę zrobić, gdy dowiem się, że jestem w ciąży?

1.Wizyta u ginekologa

Test ciążowy zrobiony, czas na wizytę u lekarza, której absolutnie nie odwlekaj. Najlepszym momentem jest 7-8 tydzień ciąży, choć zdarza się, że o stanie błogosławionym dowiadujesz się nieco później. Pamiętaj, że im szybciej znajdziesz się pod opieką lekarza, tym lepiej dla Ciebie. Dostaniesz najpierw skierowania na potrzebne badania, które musisz wykonać, a także zalecenia. Wybierając się do lekarza prywatnie, już w tym tygodniu możesz zrobić USG. Dzięki USG będziesz miała pewność, że w macicy rzeczywiście zagnieździł się zarodek.

2.Wybór lekarza prowadzącego

Bardzo ważny jest wybór lekarza prowadzącego ciąże. Zastanów się czy chcesz, aby ciąże prowadził Twój dotychczasowy ginekolog, czy jednak wolisz wybrać innego.N Zastanów się również czy chcesz korzystać z NFZ czy chodzić do lekarza prywatnie. Na NFZ przysługują Ci 3 USG. Prywatnie – przy każdej wizycie.

3.Zerwij z nałogiem

W momencie, kiedy dowiesz się, że jesteś w ciąży, rzuć natychmiastowo palenie i odstaw alkohol!

4.Pomyśl o odpowiedniej diecie

Już teraz zacznij myśleć o tym co jesz, jak wygląda Twoja dieta. Będziesz musiała ją nieco zmodyfikować, bowiem dieta jest niezwykle istotna i wpływa na rozwój Twojego dziecka. Pamiętaj o najważniejszej zasadzie – w ciąży nie jesz za dwoje, ale dla dwojga. Twoje zapotrzebowanie na kalorie wzrośnie około 13. tygodnia ciąży.

5.Porozmawiaj z partnerem

Jak tylko dowiesz się o ciąży, usiądź na spokojnie ze swoim partnerem i porozmawiajcie o tym fakcie.

6.Czytaj

Możesz zacząć pogłębiać wiedzę na temat ciąży. Znajdziesz mnóstwo książek do kupienia czy artykułów w internecie. Wiedza na temat zmian, które zachodzą w Twoim ciele, będzie bardzo przydatna.

7.Odpoczywaj

Niezwykle istotny jest odpoczynek. Pozwól sobie na dodatkową godzinę snu czy drzemki w trakcie dnia. Nic Ci się nie stanie, jak zwolnisz obroty 🙂

8.Zrób przegląd domowej apteczki

Koniecznie zrób przegląd leków! W ciąży nie można przyjmować wszystkich leków, a każdą dawkę należy zawsze konsultować z lekarzem.