Wybór odpowiedniej marynarki to wcale nie łatwe zadanie. Za długie rękawy, nieestetyczne marszczenia, źle rozmieszczony guzik, zbyt obszerna lub zbyt wąska potrafią popsuć całą stylizację. W takim razie jak dobrać i nosić marynarkę, aby dobrze się w niej prezentować?

Jak dobrać i nosić marynarkę?

Symetryczność

Marynarka powinna być przede wszystkim symetryczna. Ścieg , który biegnie wzdłuż pleców marynarki musi zgrywać się z linią kręgosłupa. Natomiast guziki z przodu powinny dzielić klatkę piersiową na pół

Zbyt mała, zbyt duża

Marynarka powinna być dopasowana do sylwetki. Nie można wybierać marynarki ani zbyt małej, ani zbyt obszernej. Przy za dużej marynarce, garnitur będzie wisiał, a tym samym wyglądał źle i zniekształcał sylwetkę. W zbyt małej marynarce pojawi się problem z jej zapięciem i będzie trzeba ją naciągać, co da brzydki efekt.

Poduszki

Istotnym elementem są również poduszki w marynarce. Nie mogę one być odstające!

Długość marynarki a sylwetka

Niewątpliwie bardzo ważna jest długość marynarki, dopasowana do sylwetki. Prawidłowa i uniwersalna długość to ta, która zakrywa pośladki bądź ich większą część. Z krótszymi długościami można się pobawić, ale tylko wybierając marynarki w stylu casualowym.

Guziki

Istotna jest także kwestia rozmieszczenia, a także zapinania guzików. Jeśli guziki są dobrze rozmieszczone to zapinając je, tworzy się gładka, przednia część okrycia oraz proporcjonalna litera „V”, powstająca wzdłuż linii klap, które przylegają do powierzchni klapy. Pamiętać należy o odpowiedni zapinaniu guzika. Jeśli marynarka ma jeden guzik – zapinamy go. Jeśli marynarka ma dwa guziki, to zapinamy górny guzik, dolny zawsze odpięty. W przypadku marynarki posiadającej trzy guziki, to zapinamy środkowy guzik.