Derby, które nazywa się również angielkami, to rodzaj obuwia, którego przyszwa nie łączy się z językiem. Natomiast ażurowanie schodzi na drugi plan.

Obłożyna, czyli część buta związywana sznurówką, z przodu się otwiera, a z tyłu wiedzie ku pięcie, przy której łączy się z podeszwą. A dodatkowo w klasycznej wersji, ten rodzaj butów nie ma nałożonych nosków. Prosty przód tych butów sprawia, że stopa może wydać się nieco większa, a przez to mocniejsza, dlatego jej właściciel czuje się pewniej. Obecnie derby występują często w wersji wizytowej. W takowej mają cienką i skórzaną podeszwę. Natomiast modele na co dzień mogą mieć podeszwy na platformach czy koturnach z krepy lub gumy.

Derby to dość uniwersalny but. Dobrze będą wyglądać w zestawach casualowych i formalnych. Dobrze wyglądają z kurtkami skórzanymi, z parkami, z jeansami. Jednakże w przypadku typowo formalnych uroczystości, postawmy na oxfordy.