Dziś w ramach naszego cyklu z kapeluszami, pod lupę bierzemy Homburg, jeden z najbardziej formalnych kapeluszy. Skąd pochodzi nazwa? Czym się charakteryzuje? Jak go nosić? Jak zwykle odpowiadamy na pytania.

Nazwa tego kapelusza pochodzi od miasteczka Bad Homburg w Niemczech, z którego przywiózł go do Anglii król Edward VII. Został spopularyzowany w latach 20-tych XX wieku. W latach 20. i 30. w środowisku polityków i dyplomatów był popularną alternatywą dla cylindra. Nosił go m.in. Winston Churchill. Homburg, nazywany dostojnym kuzynem Fedory, to miękki kapelusz przepasany jedwabną taśmą nad nieco podwiniętym niedużym, usztywnionym rondem, z charakterystycznym zagłębieniem na środku główki.  Wykonuje się go zazwyczaj z króliczej sierści lub z filcu. Homburg  to dziś jeden najbardziej szykownych typów kapelusza. Dobrze komponuje się z formalnymi garniturami, eleganckimi, wiosennymi płaszczami, a przede wszystkim ze smokingiem.  Pamiętajmy jednak, że nie sprawdzi się on w stylu casualowym. Idealny do garnituru, a nawet smokingu.

homburg